APIA Brașov: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

0
394

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în cele 9 zile care s-au scurs de la startul Campaniei 2021 de plată în avans, a autorizat la plată suma de 745,29 milioane de euro, pentru un număr de 546.158 fermieri, reprezentând 70.89% din fermierii eligibili pentru această plată.

”Suntem onorați ca prin contribuția fiecărui angajat al APIA să sprijinim agricultura românească într-o perioadă plină de provocări”, a delcarat Adrian Pintea, director general APIA.

Situația concretă a sumelor autorizate la nivelul fiecărui Centru județean APIA, până la data de 26.10.2021, se prezintă astfel:

Centrul județean APIACereri primite Campania 2021 eligibile la plata în avansNumăr fermieri autorizați la plata în avans
% număr beneficiari avans/număr fermieri eligibili la plata în avans Suma totală autorizată la plata avansului până la data de 26.10.2021
– euro-
Alba20,97715,98176.18%19,616,013.25
Argeș19,36014,81676.53%14,422,929.76
Arad19,65814,35673.03%28,791,125.35
București65450577.22%1,367,435.50
Bacău15,69713,30284.74%15,778,972.57
Bihor33,20824,99275.26%24,527,655.13
Bistrița – Nasăud29,16013,00544.60%11,789,355.93
Brăila11,7377,88867.21%21,835,325.77
Botoșani28,26219,16867.82%14,779,962.60
Brașov13,9249,56568.69%15,728,238.14
Buzău16,69811,08366.37%21,548,606.25
Cluj28,80820,40570.83%18,226,623.32
Calărași5,7933,82165.96%22,726,684.32
Caraș – Severin18,38612,34867.16%12,914,469.20
Constanța9,2536,81473.64%41,208,818.51
Covasna11,6948,64673.94%7,772,428.61
Dambovița22,60513,38359.20%8,617,478.50
Dolj32,86924,40974.26%33,033,052.32
Gorj15,30510,93371.43%6,218,423.75
Galați16,62611,66370.15%20,922,995.64
Giurgiu11,2008,63877.13%16,754,274.49
Hunedoara16,32610,57864.79%12,081,231.20
Harghita24,89218,52974.44%14,489,342.52
Ilfov1,9371,72288.90%6,658,177.26
Ialomița8,7936,70776.28%25,650,258.25
Iași17,88313,68976.55%19,801,997.54
Mehedinți20,47815,37275.07%10,650,180.71
Maramureș32,25219,26759.74%12,341,555.18
Mureș22,33214,17963.49%16,641,222.14
Neamt21,26116,47777.50%13,093,118.51
Olt27,35519,01769.52%23,954,695.42
Prahova8,0836,72483.19%11,028,034.21
Sibiu12,3308,08665.58%13,879,262.42
Sălaj20,70812,90362.31%10,146,733.31
Satu Mare17,52813,49576.99%21,979,575.60
Suceava43,16531,04571.92%17,199,624.38
Tulcea8,4897,56789.14%35,786,269.11
Timiș17,15612,70474.05%35,301,508.35
Teleorman14,21710,35372.82%34,278,846.20
Vâlcea16,70515,17790.85%6,467,767.85
Vrancea19,59213,79370.40%12,862,794.05
Vaslui17,09313,05376.36%12,418,993.03
Total770,449546,15870.89%745,292,056.15

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Please follow and like us:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here